Federasyon Başkanımızdan Olimpiyat Değerlendirmesi

Ülkemiz 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 8 madalya kazanarak 2016 Rio Olimpiyatlarını kapatmıştır.

Olimpiyat Oyunlarına kota alarak katılmanın bile çok zor ve önemli olduğu bu dünyanın en büyük organizasyonunda ülkemizin birçok spor branşında ilk defa kota alarak yarışması ve 2004 Atina Olimpiyatlarından sonra başlayan madalya sayısındaki düşüşün bu olimpiyatlarda yeniden yükselişe geçmesi 2020 Tokyo Olimpiyatları için daha başarılı olacağımızın göstergesi olmuştur.

Şimdiye kadar yapılan Olimpiyat oyunlarında Türkiye Kano Federasyonu Kano Sprint spor dalında ilk defa 2016 Rio Olimpiyatlarında yer alma başarısını göstermiş ve spor tarihimizde bir ilki daha gerçekleştirmiştir.

K1 200 m. ve K1 500 m. kano sprint yarışmalarında yarışan milli sporcumuz Lasma Liepa her iki yarışta da elemeleri geçerek yarı finale yükselmiş ancak daha ileriye gidemeyerek yarışları 18. ve 20. olarak tamamlamıştır. Kano branşında Olimpiyat Oyunlarında 45 ülke dünya ve kıta şampiyonalarında kota alarak, 2 ülke davet edilerek ve 1 tane de düzenleyen ülke olmak üzere toplam 48 ülke yer almış olup bu ülkeler içinde Türkiye de yerini alarak yarışmıştır.

Değerli sporcumuz Lasma'yı öncelikle geçtiğimiz ay Moskova’da yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olarak ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirdiği ve Milli Marşımızı tüm dünyaya dinlettiği için, ayrıca ülkemize ilk defa olimpiyatlarda yarışabilme kotası aldığı ve Rio Olimpiyatlarında da elinden geldiği kadar ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiği için kutlar başarılarının devamını dilerim.

 

 

   Prof. Dr. Sami MENGÜTAY

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı

+1
0,0
Paylaş
Cannot get LinkedIn share count for the requested URL

PERSONEL OTOMASYON SİSTEMİ

Antrenör Sayısı
442
Hakem Sayısı
290
Sporcu Sayısı
1067
Kulüp Sayısı
93

LİNKLER