ORDU'DA KANO VE YELKEN TESİSLERİ AÇILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ordu Yelken ve Kano Derneği iş birliğinde Yelken ve Kano Eğitimi Projesi’nin tanıtım ve açılış töreni gerçekleştirildi.

Ordu Kültür ve Sanat Merkezi Salonunda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adem Atik tarafından projenin tanıtım sunumu yapıldı. Sonrasında Akyazı Mevkii’nde bulunan Yelken ve Kano Tesisi’nde açılış kurdelesi kesildi. Yelken ve Kano sporcularının birbirinden farklı gösterilerle izleyicilere keyifli dakikalar yaşatmasının ardından protokol Gülyalı ilçesinde yapımı devam eden 1.100 metre uzunluğundaki Kano Yarış Parkuru ve Tesisleri Projesi’nde incelemelerde bulundu.

Ordu Valisi Sayın Tuncay Sonel yaptığı konuşmada; Hep birlikte Ordu'yu konuşulan bir şehir yapacaklarını söyledi. Sporun içinden gelen biri olduğunu dile getiren Sonel, "Bu tür faaliyetler ile kano ve yelken sporunun ilimizde gelişmesi, denizlerin, derelerin ve yaylaların spor amaçlı kullanılması sporun gelişmesini sağladığı gibi turizmin gelişmesini de sağlayacak olup, istihdama katkısı, milli sporcular yetiştirilmesi ve renklerini şehitlerimizin kanından alan ayyıldızlı al bayrağımızın uluslararası müsabakalarda göndere çekilmesi bizi mutlu edecek." diye konuştu.

Sonel, projenin başta gençler ve çocuklar olmak üzere tüm Ordu'ya hayırlı olmasını dileyerek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler yaptığı konuşmada; Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olduğu halde deniz sporlarına gerekli ağırlığı veremediklerini söyledi.

Güler, denizlere her konuda hakim olmaları gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Denizlerimiz bizleri bekliyor. Ordu-Giresun Havalimanı'nın yapımına karar verildiğinde özellikle alan kenarları boş bırakıldı. Bu boş alanlardan biri şimdi kano ve yelkenler için kullanacağımız bir parkur oluyor. Yeni Barbaroslar bu sporların gölgesinde yetişecek ve Türk, dünya denizlerine yeni sporcular kazandıracağız. Bizim sadece denizlerimiz yok, aynı zamanda yaylalarımızda da kano sporunu yapacağız. Karadeniz inşallah yelken ve kanolarla daha renkli bir deniz olacak."

Federasyonumuz Genel Sekreteri Ahmet Emrah Beşe ise yaptığı konuşmada; “Bu projeyi burada görmek bizleri mutlu etti. İnşallah çok daha güzel günler bizleri bekliyor. Burada çok büyük bir emek var. Kano sporunun Türkiye’de çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayacağız. Tüm kano camiası adına teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin ardından federasyonumuz başkan vekili Osman Ercan tarafından Ordu Valisi Sayın Tuncel Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler'e teşekkür plaketi takdim edildi.

Diğer Haberler